Defekt bariery naskórkowej w AZS

Skóra osób chorych na AZS znacznie różni się od skóry osób zdrowych.

Zdrowa skóra pokryta jest płaszczem hydrolipidowym, który chroni ją przed wpływem czynników zewnętrznych. Jest to mieszanina łoju (sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe) i tłuszczów pochodzących z komórek naskórka. Pod płaszczem znajduje się warstwa rogowa, która przypomina mur z cegieł, gdzie cegły to zrogowaciałe komórki naskórka (korneocyty) nakładające się jedne na drugie. Spaja je cement międzykomórkowy pełniący funkcję uszczelniacza, dzięki czemu warstwa rogowa bardzo trudno przepuszcza wodę.

 

Przekrój skóry

 

Rekomendowane produkty
Krem do ciała
Skutecznie wzmacnia barierę naskórkową

U alergików skóra tworzy nieszczelny płaszcz hydrolipidowy, pełniący funkcję najbardziej zewnętrznej bariery chroniącej przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Komórki naskórka mają nieregularną budowę i są luźno ułożone, a cement międzykomórkowy z powodu nieprawidłowej budowy nie wypełnia szczelnie przestrzeni między komórkami. W efekcie komórki naskórka nie przylegają do siebie we właściwy sposób. Skóra jest wiec jak sito, przez które w głąb przenikają alergeny i substancje drażniące wywołujące reakcje zapalne.

Skóra atopowa ze względu na nieprawidłową budowę i znacznie zmniejszone funkcje ochronne potrzebuje codziennego wsparcia w postaci regularnego nawilżania. Rekomendowane do pielęgnacji skóry atopowej emolienty pomogą odbudować i uszczelnić zewnętrzną barierę ochronną, dzięki czemu substancje drażniące nie będą mogły przeniknąć do środka powodując podrażnienia, a skóra nie będzie traciła nawilżenia. Emolienty bogate w cenne składniki nawilżające to np.: Krem do ciała DEMSA do stosowania w czasie wyciszenia objawów.