Pielęgnacja skóry w AZS

Odpowiednia pielęgnacja skóry to podstawowy element terapii AZS i powinna być stosowana zarówno w okresie wyciszenia jak i zaostrzenia objawów. Kluczowa jest systematyczność. Czasami, w łagodnym przebiegu choroby, właściwa pielęgnacja może okazać się wystarczająca.

Pielęgnacja skóry atopowej powinna koncentrować się na:

  • odbudowie bariery ochronnej skóry,
  • uzupełnieniu niedoborów lipidów,
  • zmniejszeniu nadmiernego odparowywania wody,
  • zapobieganiu rozwojowi stanu zapalnego, a tym samym zmniejszeniu podrażnień, zaczerwienień i swędzenia.

Warto, by osoby cierpiące na AZS wybierały kosmetyki dedykowane skórze atopowej, ponieważ będą one bogatsze w składniki aktywne wspomagające wyżej wymienione 4 procesy. Jakich składników aktywnych szukać?

Oleje mineralne (m.in. olej parafinowy), woski i wazelina tworzą na powierzchni skóry film okluzyjny, tzn. zewnętrzną barierę ochronną, która chroni skórę przed wnikaniem w głąb szkodliwych substancji.

Odbudowę bariery ochronnej skóry wspomagają lipidy (cholesterol, ceramidy i kwasy tłuszczowe), które uszczelniają przestrzenie międzykomórkowe, dzięki czemu komórki naskórka ściślej do siebie przylegają tworząc zwartą strukturę, co w efekcie skutecznie hamuje utratę wody z naskórka.

Kwas hialuronowy skutecznie wiąże wodę, stanowiąc rodzaj wodnego rezerwuaru nawilżającego skórę od wewnątrz. Gliceryna i glikol propylenowy znacznie zwiększają zdolności warstwy rogowej do wiązania wody, tzn. hamują nadmierne odparowywanie wody z naskórka.

Te dobroczynne składniki obecne są we wszystkich produktach nawilżających DEMSA.

Wyciągi roślinne z rabarbaru dłoniastego, tarczycy bajkalskiej i rumianku (znajdujące się w Kremie do twarzy DEMSA) łagodzą podrażnienia oraz zaczerwienienia, które mogą być efektem stanu zapalnego skóry. Działanie łagodzące jest szczególnie ważne w przypadku pielęgnacji delikatnej skóry twarzy.

Do zmniejszenia swędzenia przyczynią się takie składniki jak: wyciąg z selernicy, awenantramidy (glikol butylenowy i pentylenowy oraz glicyna), które znaleźć można w  Intensywnym balsamie łagodzącym swędzenie DEMSA.

Warto do pielęgnacji skóry atopowej wybierać kosmetyki o starannie skomponowanym składzie, odpowiadającym potrzebom skóry atopowej i dlatego pozbawione wszelkich "ulepszaczy": substancji zapachowych, barwników i parabenów, ponieważ mogą one dodatkowo podrażniać osłabioną skórę.

Czym myć skórę atopową? Kliknij i dowiedz się więcej...

Rekomendowane produkty
Nawilża i odżywia wysuszoną skórę
Rekomendowane produkty
Preparat do mycia
Oczyszcza skórę nie naruszając jej bariery ochronnej