Sucha skóra u dziecka – na co zwrócić uwagę?

Przesuszone plamy na skórze dziecka mogą się pojawiać z wielu różnych powodów. Jedną z najczęstszych przyczyn jest nieprawidłowa pielęgnacja bądź stosowanie nieodpowiednich kosmetyków.

Przyczyny suchej skóry – nieprawidłowa pielęgnacja

Skóra dziecka jest cienka i wrażliwa na podrażnienia, dlatego w wieku niemowlęcym mamy często mogą być zaskakiwane przez różne plamy na ciele dziecka. Z tego powodu warto pamiętać o kilku zasadach, związanych z pielęgnacją dziecka. Przede wszystkim wybrać należy odpowiednie kosmetyki, przeznaczone dla maluszków. Zwróć uwagę na to, by nie zawierały one barwników, alkoholu, środków konserwujących oraz zapachowych, a także parabenów, sterydów i SLS. Jeżeli skóra twojego dziecka jest wyjątkowo wrażliwa, to wybieraj raczej kosmetyki dostępne w aptekach niż w drogeriach czy hipermarketach.

Przyczyny suchej skóry – alergia

Sucha skóra dziecka może być spowodowana również alergią kontaktową, na przykład na proszek lub płyn, którego używasz do prania. W tym celu warto wybierać produkty oznaczone jako specjalne dla dzieci. Po praniu koniecznie włącz drugie płukanie, aby pozbyć się resztek detergentu. Skórę dziecka podrażniać mogą ubrania, dlatego ważne jest, by wybierać ubranka z naturalnych tkanin. Zwróć również uwagę na to, czy dziecko nie jest ubrane zbyt ciepło. W miejscach, gdzie na skutek przegrzania gromadzi się pot, mogą pojawić się zaczerwienienia.

Przyczyny suchej skóry – atopowe zapalenie skóry.

Przesuszona skóra u dziecka może być także objawem AZS, czyli atopowego zapalenia skóry. Do drugiego roku życia zmiany skórne, będące wskaźnikiem choroby, pojawiają się zwłaszcza na twarzy, skórze głowy, kończynach oraz tułowiu. Nasilenie reakcji powodują alergeny, przede wszystkim substancje drażniące, roztocza czy niektóre pokarmy, na przykład czekolada, cytrusy czy mleko. Warto dodać, że objawem wskazującym na możliwość wystąpienia AZS u dziecka jest również świąd, nasilający się zwłaszcza w porze wieczornej.

Kiedy zauważysz suche miejsca na skórze, zadziałaj jak najszybciej. Zmienione miejsca warto smarować kremami zawierającymi substancje kojące i nawilżające, takie jak bisabolol, alantoina czy pantenol. Sięgnąć można również po produkty wykorzystujące naturalne składniki, na przykład masło shea, olej z awokado czy wyciągi roślinne. Zastanów się także, czy nie jest to reakcja alergiczna na jakiś nowy produkt w otoczeniu dziecka. Jeżeli zmiany pomimo odpowiedniej pielęgnacji się nasilają, a obszar chorobowo zmienionej skóry się powiększa, to warto wybrać się do lekarza.