Jak pielęgnować suchą skórę u dziecka?

Sucha skóra u dziecka to częsty problem, z którymi zmagają się młode mamy. Bywa, że przesuszenie skóry świadczy o atopowym zapaleniu skóry, lecz może także być objawem niewłaściwego pielęgnowania wrażliwej skóry maluszka.

Przyczyny suchej skóry

Skóra dziecka jest cienka i łatwo może ulegać przesuszeniu. Należy więc pamiętać o kilku zasadach, aby uniknąć problemu suchej skóry. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na temperaturę i wilgotność, jaka panuje w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko. Zbyt wysoka temperatura, niska wilgotność i niewłaściwy ubiór maleństwa to jedne z częstych przyczyn okresowego występowania problemu suchej skóry. Przesuszenie skóry może być związane również z niewłaściwymi kosmetykami do pielęgnacji. Niektóre z nich zawierają parabeny, barwniki, środki konserwujące, a także sterydy i SLS. Skórze nie służą również długie, ciepłe kąpiele, zwłaszcza w chlorowanej wodzie.

Na co zwracać uwagę, wybierając kosmetyki pielęgnacyjne dla dziecka?

Prawidłowa pielęgnacja skóry zaczyna się od kąpieli. Nie powinny one trwać długo, najlepiej kilka minut w niezbyt gorącej wodzie. Do kąpieli należy niewielką ilość odpowiedniego kosmetyku, który delikatnie oczyści skórę, a także nawilży i złagodzi podrażnienia. Preparat do mycia DEMSA zalecany jest dla dzieci po ukończeniu szóstego miesiąca życia. Zawiera on wyciąg z owocu drzewa mydlanego, olej uśpianowy, wyciąg z portulaki pospolitej, a także alantoinę i glicerynę. Jeżeli skóra dziecka nadal jest sucha, wówczas po kąpieli należy zastosować krem do ciała, który pomoże w odbudowie ochronnej bariery skóry.

Czy to może być AZS?

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba skóry, która może ulegać zaostrzeniom i okresom remisji. Charakteryzuje się występowaniem suchej skóry i świądu. Nie do końca znane są przyczyny występowania AZS, lecz często współwystępuje ona ze skazą białkową, a także innymi alergiami. Objawy występują często w zagięciach ciała – przy łokciach i kolanach, a także na twarzy lub na szyi. Atopowe zapalenie skóry powinno być zdiagnozowane przez lekarza, a leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów, a także eliminowaniu czynników powodujących wysuszenie skóry.