Jak łagodzić świąd skóry przy AZS?

Osoby, które cierpią na atopowe zapalenie skóry zwykle mają czerwoną, przesuszoną i podrażnioną skórę. AZS jest chorobą alergiczną o przewlekłym przebiegu. Pojawić się może w różnym wieku, często pierwsze objawy występują już w okresie niemowlęcym.

Gdy swędzi skóra

Najbardziej dokuczliwym objawem AZS jest swędzenie skóry. Osoby cierpiące na tę dolegliwość ciągle mają ochotę się drapać, przez co naruszają uszkodzoną już skórę. Kiedy zaś naskórek jest uszkodzony, to wtedy dochodzi do nadkażeń, które wzmagają świąd. W ten sposób zamyka się błędne koło, które powoduje zaostrzanie się objawu. Swędzenie nasila się zwłaszcza wieczorami i w porze nocnej, przez co chorzy źle śpią. Różne czynniki zewnętrzne, takie jak drażniące ubrania, nieodpowiednie kosmetyki czy detergenty także mogą powodować nasilenie się objawów.

Pielęgnacja skóry atopowej

Osoby cierpiące na AZS muszą bardziej niż inni zwracać uwagę na pielęgnację skóry. Wiąże się to między innymi z wyborem odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. Produkty przeznaczone dla skóry normalnej mogą wywołać nasilenie się objawów AZS, dlatego chorzy powinni wybierać kosmetyki przeznaczone do skóry wrażliwej oraz atopowej. Muszą się one charakteryzować kilkoma cechami, na które warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim powinny być hipoalergiczne, nie zawierać parabenów, substancji zapachowych oraz SLS, który powoduje lepsze pienienie się produktu, ale także często wywołuje podrażnienia.

Kosmetyki przeznaczone do skóry atopowej powinny być stosowane regularnie, aby utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry, dzięki czemu swędzenie skóry nie będzie nasilone. W aptekach jest wiele różnych linii produktów, przeznaczonych do skóry atopowej. Warto wypróbować różne rodzaje kosmetyków (na przykład w postaci próbek), aby wybrać ten, który będzie najlepszy dla naszej szczególnie wymagającej skóry.

Sposoby na łagodzenie nasilonego świądu

Niestety pomimo szczególnej pielęgnacji skóry, chorzy mogą odczuwać okresowe zaostrzenie się objawów. Objawy mogą się nasilać w różnych porach roku. U niektórych następuje to zimą, kiedy powietrze w pomieszczeniach jest przesuszone ze względu na sezon grzewczy, u innych zaś swędzenie nasila się latem, kiedy panują upały. Warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą zmniejszyć uciążliwy objaw choroby.

Sposoby łagodzenia świądu:

  • wybieraj ubrania z przewiewnych i naturalnych tkanin
  • zrezygnuj z drażniących kosmetyków, stosowanych bezpośrednio na skórę, takich jak dezodoranty czy perfumy
  • do codziennej pielęgnacji stosuj odpowiednie preparaty do mycia
  • w okresie nasilonego swędzenia sięgnij po balsamy i kremy łagodzące

Jeżeli świąd pomimo stosowania odpowiednich kosmetyków i unikania drażniących czynników nie ustępuje, warto wybrać się do lekarza, który może zalecić przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, kortykosteroidów bądź innych, odpowiednio dobranych do potrzeb pacjenta.

Atopowe zapalenie skóry występuje zarówno wśród dzieci, jak i wśród dorosłych, dlatego warto wiedzieć, jak łagodzić świąd, który jest objawem tej choroby i nie dopuszczać do zaostrzenia się podrażnień skóry.