Dziecko z atopową skórą – jak je pielęgnować?

Kiedy po dziewięciu miesiącach oczekiwania na świat przychodzi maluszek, wówczas rodzice mają wiele obaw, związanych z jego pielęgnacją. Często w wieku niemowlęcym występują pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry(AZS), które powodują, że pielęgnacja niemowlęcia jest jeszcze trudniejsza.

Po czym rozpoznać AZS u dziecka?

Atopowe zapalenie skóry to choroba należąca do zapalnych alergicznych chorób skóry i objawiająca się wysypką, uporczywym świądem, wysuszoną skórą. Czynniki te powodują, że dziecko nadmiernie się drapie, jest rozdrażnione i niespokojne. U maluszków objawy choroby w postaci grudkowatej wysypki występują najczęściej na policzkach, u dwulatków i starszych dzieci zmiany mogą występować również w zgięciach łokci, pod kolanami, a także na wierzchu stóp i rąk. Atopowe zapalenie skóry powinien rozpoznać dermatolog bądź alergolog. Jest ono chorobą przewlekłą, o charakterze nawrotowym, więc obserwować można okresy remisji i zaostrzeń choroby. Podstawowym sposobem leczenia AZS jest dbanie o stan skóry i wykluczenie alergenów, które mogą zaostrzać chorobę. Czynniki, które najczęściej powodują wystąpienie objawów to kurz, środki chemiczne (np. proszki do prania bądź nieodpowiednie kosmetyki), białko jaja kurzego, mleko, czekolada, owoce cytrusowe. Dla każdego chorego mogą one być inne, dlatego ważne jest eliminowanie ich po kolei, aby poznać przyczynę.

Pielęgnacja dziecka z atopową skórą

Podstawowym elementem terapii jest pielęgnacja skóry poprzez jej nawilżanie i natłuszczanie. Dzieci z atopowym zapaleniem skóry nie powinny stosować większości kosmetyków, pomimo tego, iż są one dopuszczone do stosowania u maluchów. W przypadku zdiagnozowania AZS u dziecka warto wybierać produkty dedykowane osobom z problemami skórnymi, na przykład emolienty bądź dermokosmetyki. Ważne jest, by skórę odpowiednio nawilżyć, zarówno w czasie kąpieli, jak i po niej. Dlatego też każdorazowo zaraz po umyciu dziecka należy zastosować krem do ciała czy balsam do skóry atopowej. Przed snem warto zastosować preparat łagodzący swędzenie, które jest najbardziej uciążliwym objawem choroby.

Zwróć uwagę na otoczenie dziecka

Oprócz stosowania odpowiednich kosmetyków należy uważnie przyjrzeć się ubrankom dziecka. Powinny być one uszyte z naturalnych tkanin, na przykład bawełny, najlepiej, jeżeli nie są barwione. Warto zwrócić uwagę na to, czy nie mają one elementów drażniących skórę dziecka, na przykład metek. Ubranka powinny być prane w delikatnych proszkach i kilkakrotnie płukane, by pozbyć się resztek proszku, który może nasilić objawy. Unikać należy przegrzewania dziecka, gdyż pot może zaostrzyć swędzenie. Warto zadbać także o odpowiednią wilgotność, gdyż zbyt suche powietrze może podrażniać skórę.
Pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry mogą wystąpić już u kilkumiesięcznego malucha, dlatego warto obserwować swoje dziecko i reagować jak najszybciej. Odpowiednio dobrane kosmetyki i staranna pielęgnacja pomogą załagodzić objawy.