AZS - jak sobie z nim radzić?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to uciążliwa choroba skóry, która spowodowana jest nieprawidłową reakcją immunologiczną organizmu. Przyczyny wywołujące AZS nie są jeszcze do końca zbadane. Badacze wskazują, że ma ona podłoże genetyczne, gdyż dzieci rodzica z chorobą są bardziej narażone na zachorowanie, lecz wpływ mają również czynniki środowiskowe, psychogenne, drażniące, klimatyczne oraz alergeny. Zauważa się prawidłowość, że na AZS bardziej podatne są dzieci cierpiące na nietolerancję pokarmową, mające skazę białkową. Zachorować mogą jednak także osoby dorosłe.

Objawy choroby

Podstawowym objawem AZS jest nieustanny świąd skóry, nasilający się zwłaszcza wieczorem i w godzinach nocnych. Swędzenie jest na tyle uciążliwe, że nie pozwala choremu na spokojny sen. Osoby chore w odpowiedzi na ten objaw drapią się, co powoduje uszkodzenia naskórka, a w efekcie łatwiejsze wnikanie alergenów w głąb skóry, co z kolei nasila swędzenie. Z tego powodu w leczeniu AZS podkreśla się rolę właściwego nawilżania skóry oraz stosowania produktów przeznaczonych dla skóry atopowej. Inne objawy to między innymi sucha i szorstka skóra, swędzące krostki, które pojawiają się w zgięciu łokci i kolan czy łuszczenie się skóry. U dzieci suche plamy często występują na twarzy oraz na szyi.

Jak łagodzić objawy AZS?

Przede wszystkim zaznaczyć należy, że atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, która charakteryzuje się występowaniem okresów remisji, w których objawy się wyciszają. Nie ma jednego leku, który pomógłby wszystkim chorym. Kuracje są zalecane przez lekarza i polegają na łagodzeniu objawów: zmniejszeniu świądu i zapewnieniu odpowiedniego nawilżenia skóry. U niektórych pozytywne rezultaty daje fototerapia. Bardzo ważnym elementem procesu leczenia jest także dieta eliminująca alergeny, a także wykluczenie ich z środowiska osoby chorej (w przypadku alergii kontaktowych). W ciężkich przypadkach choroby stosuje się kortykosteroidy, leki immunosupresyjne oraz antyhistaminowe.

Pielęgnacja skóry atopowej

Osoby, u których zostało zdiagnozowane AZS powinny przede wszystkim zwracać uwagę na sposoby pielęgnacji skóry, aby nie nasilać objawów. Należy wyeliminować wszystkie czynniki, które mogą podrażniać skórę. Ubrania, które bezpośrednio stykają się ze skórą, powinny być prane w delikatnych proszkach, a po praniu warto zastosować dodatkowe płukanie, aby usunąć substancje drażniące. Nie powinno się także zakładać nowych ubrań bez wcześniejszego prania, gdyż mogą one zawierać chemikalia. Kąpiel atopików powinna być krótka i najlepiej pod prysznicem, po niej zaś koniecznym zabiegiem jest nawilżenie skóry, na przykład przy użyciu emolientu. Skóry nie należy pocierać ręcznikiem, gdyż powoduje to jej uszkodzenia i może zwiększyć świąd.

Prawidłowa pielęgnacja i nawilżanie pomaga w utrzymaniu prawidłowego stanu skóry i w zmniejszeniu objawów AZS.